Apelujemy o co najmniej 1% z budżetu Krakowa na wykupy terenów pod nowe parki miejskie

Apelujemy o co najmniej 1% z budżetu Krakowa na wykupy terenów pod nowe parki miejskie

do Rady Miasta Krakowa

Apelujemy o co najmniej 1% z budżetu Krakowa na wykupy terenów pod nowe parki miejskie

Nowy budżet Krakowa, ale stare potrzeby mieszkanek i mieszkańców miasta.

W związku z przekazaniem przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego projektu Budżetu Miasta na 2018 rok, zwracamy się do Radnych Miasta Krakowa o głosowanie nad zwiększeniem środków na nabywanie nieruchomości, aby tworzyć w Krakowie nowe parki miejskie i chronić najcenniejsze tereny o wartości przyrodniczej.

Wydatki miasta w 2018 roku sięgną prawie 5,5 mld zł i będą o prawie 12% wyższe od wydatków zaplanowanych w 2017 roku. W budżecie tym przeznaczono 130 mln zł na utrzymanie zieleni urządzonej w Krakowie. Stanowi to 2,6% budżetu miasta. Uważamy, że wydatki na wykupy terenów zieleni powinny być w najbliższych latach przynajmniej dwukrotnie większe niż wydatki na urządzanie terenów zielonych, gdyż inaczej tereny przyszłych parków zostaną szybciej zabudowane niż zdążymy je wykupić. Prosimy o przeznaczenie w budżecie na 2018 roku, jak i w kolejnych latach, dwukrotnie więcej środków na wykupy terenów, przy czym nie mniej niż 1% środków budżetu Miasta Krakowa.

Planowane w budżecie w najbliższych 5 latach środki ten cel plasują się na poziomie:

2018 - 12,943 mln zł
2019 - 5 mln zł
2020 - 8,85 mln zł
2021 - 10 mln zł
2022 - 10 mln zł 

i dają razem 46 mln zł 793 tys. Tymczasem powinny wynosić minimum 50 mln na każdy rok!

Kraków, stolica województwa, miasto do którego co roku przybywa nawet 10 mln turystów z kraju i zagranicy, powinno jawić się jako miejsce nie tylko zabytków kultury, ale i dobrej przestrzeni z zabytkami przyrody, gdyż są one nieodzownym elementem dobrej przestrzeni w mieście. Dziś żadne ważne miasto w Europie nie pozwoli sobie na betonowanie każdego skrawka przestrzeni. Dziś standardem jest dostęp do parków, placów zabaw dla dzieci, czy miejsc kontemplacji na łonie przyrody. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby w zasięgu 10 minutowego spaceru od miejsca zamieszkania znaleźć się w przyjaznej zielonej przestrzeni. 

Wiemy, że dbanie i utrzymanie zieleni będącej w zasobach Miasta to jedno, i tym zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Cenimy prace i starania podejmowane w urządzaniu, pielęgnacji i w utrzymaniu zieleni. Natomiast pozyskiwanie nowych terenów do zakładania nowych parków, będące w kompetencjach Wydziału Skarbu Miasta Krakowa jest dla nas dziś równie ważne, a ze względu na zagrożenie zabudową – najpilniejsze! Na wykup, a tym samym na zachowanie cennej przyrody Krakowa dla obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców i mieszkanek, potrzebne są dedykowane środki w budżecie miasta.

Zwracamy się do radnych Rady Miasta Krakowa, aby podobnie jak przed laty szli dziś w ślady Wojciecha Bednarskiego, czy Kasy Oszczędności Miasta Krakowa, by stali się najlepszymi darczyńcami dla mieszkanek i mieszkańców miasta.

Prosimy o przeznaczenie przynajmniej 1% z budżetu Krakowa na wykupy terenów pod nowe parki miejskie.

 

1 517 / 2 000 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Popieram
Patryk
Popieram
Arkadiusz
Bez zieleni nigdy nie zwalczymy smogu w Krakowie
Krzysztof
Chcę poprawy jakości powietrza w Krakowie i tym samym poprawy warunków do życia dla mieszkańców Krakowa!
Gerard
Komentarz do jakosci powietrza w Krakowie nie jest potrzebny wystarczy wygladnac za okno. Smog dusi nas kazdego dnia.
Anna

Ostatnie komentarze

Kotły węglowe w 21 wieku w stolicy europejskiego państwa to po prostu wstyd.
Tomasz
Proszę o działanie w sprawie likwidacji starych pieców
Klaudia
Weźcie się do roboty
Marcin
Całym sercem popieram!
Agnieszka
Warszawski smog ogranicza mieszkańców nie mniej niż Covid. Coraz krótsze są okienka czasowe, kiedy można bezpiecznie wyjść z domu, czy przewietrzyć mieszkanie. Często przez cały dzień jest źle, a przecież zima jeszcze nie nadeszła. Oddychanie smogiem nieodwracalnie niszczy nasze płuca, trzeba więc działać szybko.
Ewa