Petycja  o utrzymanie Strefy Czystego Transportu na Kazimierzu i rozszerzenie jej o kolejne rejony centrum miasta

Petycja o utrzymanie Strefy Czystego Transportu na Kazimierzu i rozszerzenie jej o kolejne rejony centrum miasta

do Rady Miasta Krakowa

Petycja o utrzymanie Strefy Czystego Transportu na Kazimierzu i rozszerzenie jej o kolejne rejony centrum miasta

 

Szanowni Państwo, Radne i Radni Miasta Krakowa,

apelujemy o:

- utrzymanie Strefy Czystego Transportu na Kazimierzu,

- rozszerzenie jej regulacji o zakaz wjazdu taksówek posiadających silniki diesla oraz

- wprowadzenie analogicznych stref w pozostałych obszarach centrum Krakowa.

 

 

Rozumiemy i akceptujemy potrzebę umożliwienia dojazdu i parkowania osobom mieszkającym czy prowadzącym działalność gospodarczą w tych rejonach – co jednak umożliwiają regulacje Strefy, które można też w tym względzie dopracować. Zwracamy natomiast uwagę na konieczność pilnego i znaczącego ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Jest to niezwykle istotne ze względu na dwie główne przyczyny:

 

1.     Smog. Według danych Komisji Europejskiej, co roku około 44 tysięcy osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Należy przy tym podkreślić, że liczba ta dotyczy jedynie zgonów, nie uwzględniając np. chronicznych schorzeń – takich jak np. astma, alergie, czy powikłania sercowo-naczyniowe - i związanych z nimi cierpień i niedogodności, a także kosztów leczenia. Warto też dodać, że grupą szczególnie narażoną są tutaj dzieci. Badania prowadzone m.in. w Krakowie pokazały, że dzieci, których matki były narażone na smog w okresie ciąży, miały obniżoną wagę urodzeniową, a w wieku kilku lat – obniżoną inteligencję, problemy z zachowaniem, objawy ADHD, lęku i depresji oraz zwiększone ryzyko astmy. Ponadto, u dzieci narażonych na smog wzrasta ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku chorób onkologicznych. Wprawdzie główne źródło smogu w Polsce stanowi niska emisja, jednak pył samochodowy (w tym: spaliny – z których szczególnie szkodliwe są te z silników diesla, drobinki z opon i klocków hamulcowych oraz pylenie wtórne) znajduje się na drugim miejscu. W Krakowie szacuje się, że może generować między 10-30% zanieczyszczeń, którymi oddychamy (w zależności od pory roku i lokalnych uwarunkowań). Skala samochodowych zanieczyszczeń rośnie dodatkowo przy wysokim poziomie korków, którym sprzyja umożliwienie wjazdu licznych samochodów na wąskie ulice w centrum miasta.

2.     Klimat. Wraz z globalnymi zmianami klimatu już obecnie obserwujemy coraz wyższe temperatury, susze oraz nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Badania naukowe wskazują bezsprzecznie, jeśli już teraz nie wdrożymy zdecydowanych środków zapobiegawczych – w najbliższej przyszłości czeka nas szybki wzrost tych problemów, z szeregiem katastrofalnych konsekwencji, w tym: załamaniem produkcji żywności, dostępu do wody i systemu energetycznego. Aby temu zapobiec niezbędne jest m.in. bardzo szybkie ograniczenie globalnych emisji gazów cieplarnianych (o co najmniej połowę w ciągu zaledwie 12 najbliższych lat). Ograniczenie ruchu samochodowego jest jednym z kluczowych kroków, które należy w tym celu podjąć.

 

Szanowni Państwo! Zanieczyszczenia powietrza oraz zmiany klimatu zagrażają zdrowiu i życiu nas wszystkich, a nadmierne używanie samochodów jest jedną z ich głównych przyczyn. Najwyższa pora, aby zacząć je znacząco ograniczać, podobnie, jak się to dzieje w wielu europejskich miastach, jak choćby Paryżu, Londynie i Kopenhadze. Strefa czystego transportu na Kazimierzu jest tylko małym, ale bardzo potrzebnym krokiem w tym kierunku. Apelujemy: nie wycofujcie się z niego, tylko podejmujcie kolejne!

 

353 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Chce oddychac.
Drew
Nadmierny ruch samochodowy to hałas, zanieczyszczenie powietrza i degradacja wspólnej przestrzeni. W Krakowie jest ogromny problem z nadmiernym ruchem samochodowym, w znacznym stopniu powodowanym przez przestarzałe auta niespełniające żadnych norm jakości spalin. Tu się już prawie nie da żyć!
Aleksandra
Najpierw Kraków i sąsiedzi, potem inne miasta.Moim zdaniem oddychanie czystym powietrzem wpisuje się w Prawa Człowieka.
Aneta
moja córka mieszka w Krakowie, martwię się o jej zdrowie
Halina
Wokół pl.nowego jest większy ruch niż w Paryżu.
Joanna