konsultacje społeczne w Małopolsce
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec odkładania wejścia w życie uchwały antysmogowej w Małopolsce. Przedłużanie możliwości użytkowania tzw. „kopciuchów”, czyli pozaklasowych, nieefektywnych kotłów, które emitują bardzo duże ilości zanieczyszczeń, to przede wszystkim ułatwienie patologii jaką jest spalanie odpadów.
Proponowane zmiany nie rozwiązują obecnych problemów z wysokimi cenami węgla i jego ograniczoną dostępnością. Wręcz przeciwnie – pogłębiają je. Ogrzewanie za pomocą „kopciuchów” lub “śmieciuchów” stanowi obecnie jeden z najdroższych sposobów ogrzewania. Tego typu kotły są nieefektywne i zużywają znacznie więcej opału niż urządzenia nowoczesne. Odroczenie wejścia w życie uchwały antysmogowej w żaden sposób nie pomoże więc Małopolanom w poradzeniu sobie z kryzysem energetycznym.
Pozostawienie „śmieciuchów” w użytkowaniu to przede wszystkim pozostawienie możliwości bezkarnego spalania odpadów. Spalanie śmieci to zatruwanie powietrza silnie toksycznymi substancjami. Nie ma na to naszej zgody – spalanie śmieci nie stanowi akceptowalnego rozwiązania problemu kryzysu energetycznego!
Małopolska to jeden z regionów o najbrudniejszym powietrzu w całej Unii Europejskiej. Z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie przedwcześnie traci życie około 4000 mieszkańców Małopolski. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza są właśnie „śmieciuchy”. Na zakaz ich użytkowania mieszkańcy Małopolski czekali aż 6 lat, a osoby wykorzystujące tego typu kotły, mogły skorzystać z licznych dotacji na zainstalowanie nowego źródła ciepła, w tym nowoczesnych kotłów na węgiel, drewno czy pellet. Obecnie uchwała nie zakazuje używania węgla i drewna. Wymaga jedynie, by spalać je w efektywnych, niskoemisyjnych urządzeniach.
Nieskuteczna polityka władz publicznych, które od pewnego czasu zamiast wspierać, lekceważyły konieczność ograniczania zależności małopolskich gospodarstw domowych od importowanych paliw kopalnych, doprowadziła do sytuacji, w której mieszkańcy Małopolski mają wybór pomiędzy bardzo drogim węglem lub śmieciami w mało efektywnych kotłach.
Odkładanie w czasie wejścia w życie małopolskiej uchwały antysmogowej jest działaniem nieuczciwym i niesprawiedliwym wobec setek tysięcy mieszkańców, którzy ogrzewają swoje domy w sposób niezanieczyszczający powietrza, setek tysięcy mieszkańców, którzy zrezygnowali z „kopciuchów” i dostosowali się do wymogów uchwały antysmogowej, wreszcie setek tysięcy mieszkańców, którzy liczyli na to, że z dniem 1.1.2023 problem kopcących kominów w okolicy zostanie rozwiązany.
Biorąc pod uwagę, że proponowane zmiany w uchwale antysmogowej nie pomogą mieszkańcom w ciężkiej sytuacji związanej z wysokimi cenami paliw stałych (węgla, pelletu, drewna) i będą miały negatywny wpływ na jakość powietrza w regionie domagamy się odstąpienia od projektowanych zmian. Władze wojewódzkie powinny aktywnie wspierać małopolskie rodziny w poprawie efektywności energetycznej domów, gdyż stanowi to jedyny skuteczny sposób ochrony przed rosnącymi cenami energii.
Przemysław