Petycja do Burmistrza i Rady Miasta Pszczyny

Petycja do Burmistrza i Rady Miasta Pszczyny

do Burmistrza i Rady Miasta Pszczyny

Petycja do Burmistrza i Rady Miasta Pszczyny

My, mieszkańcy Gminy Pszczyna, oddychający najgorszym w kraju powietrzem, domagamy się podjęcia zdecydowanych, a przede wszystkim skutecznych działań, które doprowadzą do znaczącej poprawy jego jakości. Działania władz Pszczyny w tym zakresie powinny mieć charakter priorytetowy tak, by cel ten osiągnąć w najkrótszym możliwym terminie.

Z pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na terenie Polski za rok 2018 wynika, że Pszczyna jest miastem, w którym wystąpiło najwięcej dni ze smogiem - niespełniającym norm, toksycznym powietrzem oddychamy przez 1/3 roku!

Z pomiarów tych wynika także, że dopuszczalne normy przekracza stężenie wdychanego przez mieszkańców naszego miasta rakotwórczego benzo(a)pirenu – tą drogą każdy pszczynianin „wypala” każdego dnia 11 papierosów! (w tym zestawieniu Pszczyna znalazła się na dziesiątym miejscu w kraju).

Żeby wiedzieć, jak jest źle, nie trzeba zresztą zaglądać do statystyk - wystarczy w jesienny lub zimowy dzień wybrać się na spacer. Tymczasem mieszkańcy Pszczyny i okolic chcą mieć możliwość wietrzenia mieszkań, wychodzenia na spacery, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu także w okresie jesienno - zimowym. Mają dość widoku opustoszałych już od godzin popołudniowych ulic miasta spowitych mgłą toksycznych oparów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że część działań służących eliminacji problemu leży w gestii władz wojewódzkich lub krajowych. Jak pokazują przykłady innych miast, wiele można zdziałać także na poziomie lokalnym.
Jak dotąd, podejmowane przez nasz samorząd gminny kroki nie przynoszą wymiernych rezultatów. W roku 2016 dni ze smogiem mieliśmy 101, w roku 2017 już 102, by w roku 2018 osiągnąć wynik 125. Oznacza to, że konieczne jest wypracowanie rzetelnych rozwiązań uwzględniających m. in. położenie Gminy Pszczyna, rodzaj i charakter jej zabudowy. Bezwzględnie weryfikacji i zmiany wymaga system dopłat.

Działaniom tym towarzyszyć powinna budowa świadomości mieszkańców Pszczyny i okolicznych miejscowości na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza i jego fatalnych skutkach dla stanu naszego zdrowia. Za zbyt niski uznać należy poziom wiedzy o uchwale antysmogowej i wynikającej z niej konieczności wymiany kotłów.

Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań, które chronić będą nasze zdrowie i życie.

 

Pszczyński Alarm Smogowy

Nie Dokarmiaj Smoga

2 417 / 5 000 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Jest to bardzo duży problem, nie można wieczorem przewietrzyć pokoju, dużo osób umiera przedwcześnie a osoby stare oraz dzieci cierpią na choroby płuc i zwiększa się ilość osób z alergiami.
Jakub
Zawalczmy o lepsze powietrze dla naszej Pszczyny , dla naszych dzieci i rodzin !!!
Dorota
Nie chce maski, chce uśmiech na twarzy!
Weronika
Mama mi kazala podpisac, a tak na serio to Pszczyna i okolice powinny raczej byc zielonymi plucami slaska, terenem gdzie sie wypoczywa o czystym i przyjaznym dla zwierzat, a wiec i czlowieka, ekosystemie.
sebastian
Szanowny Panie Burmistrzu! Proszę w końcu zauważyć, że powietrze jest niczym innym, jak naszym dobrem wspólnym. Jest dobrem nas Wszystkich! Jest czymś w rodzaju "wspólnego pastwiska", z którego korzysta każdy. Nie oznacza to jednak, że ten nieograniczony dostęp, do tego dobra, może odbywać się z naruszaniem zasad dotyczących ochrony środowiska, ponieważ jest to dobro które ulega zniszczeniu. Dlatego, by nie było strat dla społeczności jako całości, konieczne są regulacje administracyjne, oraz REALNE działania, w tym podnoszenie świadomości społecznej, że smog zabija nas wszystkich.
Iwona