do Burmistrza i Rady Miasta Pszczyny
My, mieszkańcy Gminy Pszczyna, oddychający najgorszym w kraju powietrzem, domagamy się podjęcia zdecydowanych, a przede wszystkim skutecznych działań, które doprowadzą do znaczącej poprawy jego jakości. Działania władz Pszczyny w tym zakresie powinny mieć charakter priorytetowy tak, by cel ten osiągnąć w najkrótszym możliwym terminie.
Z pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na terenie Polski za rok 2018 wynika, że Pszczyna jest miastem, w którym wystąpiło najwięcej dni ze smogiem - niespełniającym norm, toksycznym powietrzem oddychamy przez 1/3 roku!
Z pomiarów tych wynika także, że dopuszczalne normy przekracza stężenie wdychanego przez mieszkańców naszego miasta rakotwórczego benzo(a)pirenu – tą drogą każdy pszczynianin „wypala” każdego dnia 11 papierosów! (w tym zestawieniu Pszczyna znalazła się na dziesiątym miejscu w kraju).
Żeby wiedzieć, jak jest źle, nie trzeba zresztą zaglądać do statystyk - wystarczy w jesienny lub zimowy dzień wybrać się na spacer. Tymczasem mieszkańcy Pszczyny i okolic chcą mieć możliwość wietrzenia mieszkań, wychodzenia na spacery, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu także w okresie jesienno - zimowym. Mają dość widoku opustoszałych już od godzin popołudniowych ulic miasta spowitych mgłą toksycznych oparów.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że część działań służących eliminacji problemu leży w gestii władz wojewódzkich lub krajowych. Jak pokazują przykłady innych miast, wiele można zdziałać także na poziomie lokalnym.
Jak dotąd, podejmowane przez nasz samorząd gminny kroki nie przynoszą wymiernych rezultatów. W roku 2016 dni ze smogiem mieliśmy 101, w roku 2017 już 102, by w roku 2018 osiągnąć wynik 125. Oznacza to, że konieczne jest wypracowanie rzetelnych rozwiązań uwzględniających m. in. położenie Gminy Pszczyna, rodzaj i charakter jej zabudowy. Bezwzględnie weryfikacji i zmiany wymaga system dopłat.
Działaniom tym towarzyszyć powinna budowa świadomości mieszkańców Pszczyny i okolicznych miejscowości na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza i jego fatalnych skutkach dla stanu naszego zdrowia. Za zbyt niski uznać należy poziom wiedzy o uchwale antysmogowej i wynikającej z niej konieczności wymiany kotłów.
Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań, które chronić będą nasze zdrowie i życie.
Pszczyński Alarm Smogowy
Nie Dokarmiaj Smoga
Andrzej