Powietrze w Gminie Zabierzów jest gorsze niż powietrze w Krakowie!

Powietrze w Gminie Zabierzów jest gorsze niż powietrze w Krakowie!

Do Pani Elżbiety Burtan, Wójta Gminy Zabierzów

Powietrze w Gminie Zabierzów jest gorsze niż powietrze w Krakowie!

Aż 9 miejscowości z gminy Zabierzów jest w czołówce listy lokalizacji z najgorszym powietrzem w powiecie krakowskim i w Krakowie*. Pyłomierze z Krakowa wykazują znacznie lepsze powietrze niż to, którym oddychamy w naszej gminie! Stężenie szkodliwych substancji w zabierzowskim powietrzu przez kilkadziesiąt dni w roku przekracza wszelkie dopuszczalne limity. Ma to katastrofalny wpływ na zdrowie mieszkańców i wszystkich osób czasowo przebywających na terenie gminy. Wieloletnie zaniedbania w kwestii ochrony powietrza sprawiły, że jesteśmy w niechlubnej czołówce miejscowości o najgorszym powietrzu.

Apelujemy o pilne podjęcie działań, które znacząco poprawią jakość powietrza w gminie Zabierzów:

Określenie planu działania – Apelujemy o opracowanie szczegółowego planu osiągnięcia czystego powietrza, zgodnego z Programem Ochrony Powietrza dla Małopolski. Niezbędne jest określenie celów, potrzeb, odpowiedzialności i środków finansowych w każdym kolejnym roku. Żaden z aktualnych gminnych dokumentów nie określa sposobu realizacji zamierzeń Programu Ochrony Powietrza, rozpisanego na poszczególne lata.

Zwiększenie środków finansowych – Zanieczyszczenie powietrza w gminie spowodowane jest przede wszystkim emisją szkodliwych substancji z nieekologicznych źródeł ogrzewania. Konieczne jest więc zwiększenie tempa ich wymiany. Aby wspomóc mieszkańców, należy zwiększyć pulę środków przeznaczonych na dofinansowanie – w pierwszej kolejności należy udzielać wsparcia dla tych najbardziej potrzebujących. Obecnie środki przeznaczane z budżetu własnego gminy na walkę o czyste powietrze to około 4 zł rocznie od jednego mieszkańca**. Nasze zdrowie warte jest znacznie więcej! Wnosimy o zwiększenie wydatków na dofinansowanie wymiany kotłów z budżetu własnego gminy. 

Dotarcie do każdego mieszkańca – Należy zapewnić bezpośredni kontakt z każdym mieszkańcem, który zgodnie z Programem Ochrony Powietrza zobowiązany będzie do wymiany źródła ogrzewania. Każdy powinien otrzymać dokładną informację o tym co trzeba zrobić i w jakim czasie. Aby zrealizować ten cel, niezbędne jest wykonanie inwentaryzacji źródeł ogrzewania oraz określenie tych lokalizacji, które wymagają wykonania kosztownego ocieplenia ścian budynku.  

Powstrzymanie palenia śmieci – Spalanie odpadów, m.in.: plastiku, płyt meblowych, oleju silnikowego, odpadów węglowych, podkładów kolejowych powoduje wydzielanie do środowiska rakotwórczych związków chemicznych i jest prawnie zakazane. Żądamy podjęcia intensywnych, rzeczywistych i ciągłych działań, aby powstrzymać palenie śmieci i łamanie innych zapisów Prawa ochrony środowiska i uchwały antysmogowej dla Małopolski.

Odpowiedzi proszę udzielić na stronie BIP Urzędu Gminy Zabierzów oraz wysłać na skrzynkę pocztową Zabierzowskiego Alarmu Smogowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

 

* Zestawienie stężenia pyłów zawieszonych w gminie Zabierzów i okolicy wykonano na podstawie danych z pyłomierzy sieci Airly. Bieżące dane dostępne są na stronie www.zabierzow-smog.pl, na której znajduje się także ranking zanieczyszczenia powietrza z dnia 01-02-2018. 

 

** Różnica między nakładami na realizację programu niskiej emisji z WPF na lata 2018-2019 oraz dofinansowaniem unijnym na lata 2018-2019 na ten cel (RPO), podzielona na liczbę lat i  liczbę mieszkańców gminy Zabierzów.

651 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Chce oddychać w Zabierzowie! Precz ze smogiem!
Justyna
Powietrze jest toksyczne, gmina zamiata problem pod dywan. Żałuję decyzji o przeprowadzce do Bolechowic. Kraków za rok będzie miał czyste powietrze bez kopciuchów i wtedy ludzie zaczną stąd uciekać by żyć.
Marek
Popieram Petycje.
Piotr
Zgadzam się w pełni z treścią petycji.
Elżbieta
Zgadzam się w pełni z treścią petycji.
Marcin