Powietrze w Gminie Zabierzów jest gorsze niż powietrze w Krakowie!

Powietrze w Gminie Zabierzów jest gorsze niż powietrze w Krakowie!

Do Pani Elżbiety Burtan, Wójta Gminy Zabierzów

Powietrze w Gminie Zabierzów jest gorsze niż powietrze w Krakowie!

Aż 9 miejscowości z gminy Zabierzów jest w czołówce listy lokalizacji z najgorszym powietrzem w powiecie krakowskim i w Krakowie*. Pyłomierze z Krakowa wykazują znacznie lepsze powietrze niż to, którym oddychamy w naszej gminie! Stężenie szkodliwych substancji w zabierzowskim powietrzu przez kilkadziesiąt dni w roku przekracza wszelkie dopuszczalne limity. Ma to katastrofalny wpływ na zdrowie mieszkańców i wszystkich osób czasowo przebywających na terenie gminy. Wieloletnie zaniedbania w kwestii ochrony powietrza sprawiły, że jesteśmy w niechlubnej czołówce miejscowości o najgorszym powietrzu.

Apelujemy o pilne podjęcie działań, które znacząco poprawią jakość powietrza w gminie Zabierzów:

Określenie planu działania – Apelujemy o opracowanie szczegółowego planu osiągnięcia czystego powietrza, zgodnego z Programem Ochrony Powietrza dla Małopolski. Niezbędne jest określenie celów, potrzeb, odpowiedzialności i środków finansowych w każdym kolejnym roku. Żaden z aktualnych gminnych dokumentów nie określa sposobu realizacji zamierzeń Programu Ochrony Powietrza, rozpisanego na poszczególne lata.

Zwiększenie środków finansowych – Zanieczyszczenie powietrza w gminie spowodowane jest przede wszystkim emisją szkodliwych substancji z nieekologicznych źródeł ogrzewania. Konieczne jest więc zwiększenie tempa ich wymiany. Aby wspomóc mieszkańców, należy zwiększyć pulę środków przeznaczonych na dofinansowanie – w pierwszej kolejności należy udzielać wsparcia dla tych najbardziej potrzebujących. Obecnie środki przeznaczane z budżetu własnego gminy na walkę o czyste powietrze to około 4 zł rocznie od jednego mieszkańca**. Nasze zdrowie warte jest znacznie więcej! Wnosimy o zwiększenie wydatków na dofinansowanie wymiany kotłów z budżetu własnego gminy. 

Dotarcie do każdego mieszkańca – Należy zapewnić bezpośredni kontakt z każdym mieszkańcem, który zgodnie z Programem Ochrony Powietrza zobowiązany będzie do wymiany źródła ogrzewania. Każdy powinien otrzymać dokładną informację o tym co trzeba zrobić i w jakim czasie. Aby zrealizować ten cel, niezbędne jest wykonanie inwentaryzacji źródeł ogrzewania oraz określenie tych lokalizacji, które wymagają wykonania kosztownego ocieplenia ścian budynku.  

Powstrzymanie palenia śmieci – Spalanie odpadów, m.in.: plastiku, płyt meblowych, oleju silnikowego, odpadów węglowych, podkładów kolejowych powoduje wydzielanie do środowiska rakotwórczych związków chemicznych i jest prawnie zakazane. Żądamy podjęcia intensywnych, rzeczywistych i ciągłych działań, aby powstrzymać palenie śmieci i łamanie innych zapisów Prawa ochrony środowiska i uchwały antysmogowej dla Małopolski.

Odpowiedzi proszę udzielić na stronie BIP Urzędu Gminy Zabierzów oraz wysłać na skrzynkę pocztową Zabierzowskiego Alarmu Smogowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

 

* Zestawienie stężenia pyłów zawieszonych w gminie Zabierzów i okolicy wykonano na podstawie danych z pyłomierzy sieci Airly. Bieżące dane dostępne są na stronie www.zabierzow-smog.pl, na której znajduje się także ranking zanieczyszczenia powietrza z dnia 01-02-2018. 

 

** Różnica między nakładami na realizację programu niskiej emisji z WPF na lata 2018-2019 oraz dofinansowaniem unijnym na lata 2018-2019 na ten cel (RPO), podzielona na liczbę lat i  liczbę mieszkańców gminy Zabierzów.

651 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Chce oddychać w Zabierzowie! Precz ze smogiem!
Justyna
Powietrze jest toksyczne, gmina zamiata problem pod dywan. Żałuję decyzji o przeprowadzce do Bolechowic. Kraków za rok będzie miał czyste powietrze bez kopciuchów i wtedy ludzie zaczną stąd uciekać by żyć.
Marek
Popieram Petycje.
Piotr
Zgadzam się w pełni z treścią petycji.
Elżbieta
Zgadzam się w pełni z treścią petycji.
Marcin

Ostatnie komentarze

Kotły węglowe w 21 wieku w stolicy europejskiego państwa to po prostu wstyd.
Tomasz
Proszę o działanie w sprawie likwidacji starych pieców
Klaudia
Weźcie się do roboty
Marcin
Całym sercem popieram!
Agnieszka
Warszawski smog ogranicza mieszkańców nie mniej niż Covid. Coraz krótsze są okienka czasowe, kiedy można bezpiecznie wyjść z domu, czy przewietrzyć mieszkanie. Często przez cały dzień jest źle, a przecież zima jeszcze nie nadeszła. Oddychanie smogiem nieodwracalnie niszczy nasze płuca, trzeba więc działać szybko.
Ewa