Petycja do Burmistrza i Radnych miasta Podkowa Leśna

Petycja do Burmistrza i Radnych miasta Podkowa Leśna

w sprawie przyjęcia dwóch uchwał antysmogowych proponowanych w trybie inicjatywy mieszkańców Podkowy Leśnej

Petycja do Burmistrza i Radnych miasta Podkowa Leśna

Zwracamy się z ogromną prośbą do władz Podkowy Leśnej o pozytywne przyjęcie dwóch uchwał proponowanych w trybie inicjatywy mieszkańców:

1. Uchwały Rady Miasta Podkowa Leśna w sprawie objęcia gminy Podkowa Leśna zakazem spalania paliw stałych, oraz

2. Uchwały Rady Miasta Podkowa Leśna w sprawie okresowego zakazu korzystania z kominków.

Teksty uchwał: https://drive.google.com/open?id=1MK546eUkxxxTgvU7AjTvqmJJGj_F7ivr

Mimo ogólnych uchwał antysmogowych przyjmowanych przez sejmiki wojewódzkie wiele miast w Polsce zabiega o wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w zakresie stosowania paliw stałych, takich jak węgiel i drewno. Uchwały, które przyjęto lub są w trakcie procedowania dotyczą takich miejscowości jak np. w: Kraków, Wrocław, Jelenia Góra, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica-Zdrój, Szczawno-Zdrój, czy Sopot.

 

Specjalne uchwały antysmogowe są szczególnie niezbędne w tzw. obwarzankach wielkich miast, gdzie brak jest sieci ciepłowniczej i wszystkie domy ogrzewane są indywidualnymi źródłami ciepła, a przy tym występuje gęsta zabudowa.

Nie chcemy wpływać na szczegółowe zapisy obu uchwał, niech będą one wypracowane w dialogu pomiędzy mieszkańcami, organizacjami lokalnymi zajmującymi się ochroną powietrza oraz władzami miasta. Prosimy jedynie, aby kształt uchwał opierał się na merytorycznej dyskusji, w oparciu o dostępne badania naukowe, pomiary poziomów zanieczyszczenia oraz przy uwzględnianiu dostępnej wiedzy na temat powodów zanieczyszczenia powietrza w Polsce, do których przede wszystkim zaliczana jest niska emisja, czyli ogrzewanie domów w oparciu o paliwa stałe takie jak węgiel i drewno.

Przyjęcie uchwał będzie ważnym elementem troski o czyste powietrze w Podkowie Leśnej oraz wspaniałym wzorem dla kolejnych miast w Polski.

Projekty uchwał antysmogowych zostały przygotowane przez stowarzyszenie Podkowa bez Smogu.

96 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Dym sciele sie jak sina mgla.Ciezko to wszystko ogarnac,ludzie maja na auto a pala smieciami
Maria
W słoneczne i bezwietrzne dni nie można wyjść z domu ani otworzyć okna! Popieram całkowity zakaz palenia w piecach oraz kominkach drewna oraz węgla.
Jolanta
W pełni popieram całkowity zakaz spalania węgla ,drewna i innych paliw stałych w domowych instalacjach grzewczych.
Adam
Nie mieszkam w Podkowie Leśnej, ale wspierać należy każdą inicjatywę mającą na celu uchronienie ludzi i Ziemi od zagłady.
Anna
Doskonale zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem, w którym znajdują się tak ogromne ilości pyłu PM2,5. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wobec wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, stanowiącego realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców szczególnie dzieci - w interesie publicznym leży, aby organy administracji publicznej podejmowały wszelkie dostępne działania w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
Paweł

Ostatnie komentarze

Kotły węglowe w 21 wieku w stolicy europejskiego państwa to po prostu wstyd.
Tomasz
Proszę o działanie w sprawie likwidacji starych pieców
Klaudia
Weźcie się do roboty
Marcin
Całym sercem popieram!
Agnieszka
Warszawski smog ogranicza mieszkańców nie mniej niż Covid. Coraz krótsze są okienka czasowe, kiedy można bezpiecznie wyjść z domu, czy przewietrzyć mieszkanie. Często przez cały dzień jest źle, a przecież zima jeszcze nie nadeszła. Oddychanie smogiem nieodwracalnie niszczy nasze płuca, trzeba więc działać szybko.
Ewa