Petycja do Burmistrza i Radnych miasta Podkowa Leśna

Petycja do Burmistrza i Radnych miasta Podkowa Leśna

w sprawie przyjęcia dwóch uchwał antysmogowych proponowanych w trybie inicjatywy mieszkańców Podkowy Leśnej

Petycja do Burmistrza i Radnych miasta Podkowa Leśna

Zwracamy się z ogromną prośbą do władz Podkowy Leśnej o pozytywne przyjęcie dwóch uchwał proponowanych w trybie inicjatywy mieszkańców:

1. Uchwały Rady Miasta Podkowa Leśna w sprawie objęcia gminy Podkowa Leśna zakazem spalania paliw stałych, oraz

2. Uchwały Rady Miasta Podkowa Leśna w sprawie okresowego zakazu korzystania z kominków.

Teksty uchwał: https://drive.google.com/open?id=1MK546eUkxxxTgvU7AjTvqmJJGj_F7ivr

Mimo ogólnych uchwał antysmogowych przyjmowanych przez sejmiki wojewódzkie wiele miast w Polsce zabiega o wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w zakresie stosowania paliw stałych, takich jak węgiel i drewno. Uchwały, które przyjęto lub są w trakcie procedowania dotyczą takich miejscowości jak np. w: Kraków, Wrocław, Jelenia Góra, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica-Zdrój, Szczawno-Zdrój, czy Sopot.

 

Specjalne uchwały antysmogowe są szczególnie niezbędne w tzw. obwarzankach wielkich miast, gdzie brak jest sieci ciepłowniczej i wszystkie domy ogrzewane są indywidualnymi źródłami ciepła, a przy tym występuje gęsta zabudowa.

Nie chcemy wpływać na szczegółowe zapisy obu uchwał, niech będą one wypracowane w dialogu pomiędzy mieszkańcami, organizacjami lokalnymi zajmującymi się ochroną powietrza oraz władzami miasta. Prosimy jedynie, aby kształt uchwał opierał się na merytorycznej dyskusji, w oparciu o dostępne badania naukowe, pomiary poziomów zanieczyszczenia oraz przy uwzględnianiu dostępnej wiedzy na temat powodów zanieczyszczenia powietrza w Polsce, do których przede wszystkim zaliczana jest niska emisja, czyli ogrzewanie domów w oparciu o paliwa stałe takie jak węgiel i drewno.

Przyjęcie uchwał będzie ważnym elementem troski o czyste powietrze w Podkowie Leśnej oraz wspaniałym wzorem dla kolejnych miast w Polski.

Projekty uchwał antysmogowych zostały przygotowane przez stowarzyszenie Podkowa bez Smogu.

96 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Dym sciele sie jak sina mgla.Ciezko to wszystko ogarnac,ludzie maja na auto a pala smieciami
Maria
W słoneczne i bezwietrzne dni nie można wyjść z domu ani otworzyć okna! Popieram całkowity zakaz palenia w piecach oraz kominkach drewna oraz węgla.
Jolanta
W pełni popieram całkowity zakaz spalania węgla ,drewna i innych paliw stałych w domowych instalacjach grzewczych.
Adam
Nie mieszkam w Podkowie Leśnej, ale wspierać należy każdą inicjatywę mającą na celu uchronienie ludzi i Ziemi od zagłady.
Anna
Doskonale zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem, w którym znajdują się tak ogromne ilości pyłu PM2,5. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wobec wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, stanowiącego realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców szczególnie dzieci - w interesie publicznym leży, aby organy administracji publicznej podejmowały wszelkie dostępne działania w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
Paweł