o podjęcie pilnych działań antysmogowych w Małopolsce
Małopolska należy do regionów o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza w całej Unii Europejskiej. Określone prawem normy dla maksymalnego stężenia pyłu (PM10 i PM2,5) oraz rakotwórczego i mutagennego benzo[a]pirenu są przekraczane praktycznie na terenie całego województwa. W przypadku benzo[a]pirenu normy przekroczone są nawet kilkunastokrotnie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest użytkowanie na masową skalę pieców i kotłów na węgiel i drewno, w których można spalić praktycznie wszystko, w tym złej jakości węgiel czy odpady. Popularnie nazywane są „kopciuchami” ze względu na duże ilości dymu, a co za tym idzie zanieczyszczeń, które trafiają do powietrza. Obecnie nie istnieją żadne przepisy, które określałyby maksymalne emisje z kotłów czy pieców. W związku tym najpopularniejsze są rozwiązania najtańsze – spalanie marnej jakości węgla i śmieci w „kopciuchach”. Program ochrony powietrza stwarza szanse na uregulowanie tego obszaru i wyeliminowanie z użytkowania zarówno najbardziej trujących pieców – kopciuchów, jak i najgorszej jakości opału.
Uchwała antysmogowa dla Małopolski ma mieć inny kształt niż w Krakowie i nie oznacza wprowadzenia zakazu węgla i drewna w całym województwie. Objęcie całego województwa takim zakazem byłoby bardzo ciężkie do wdrożenia. Uchwała zakłada, że od 2023 roku będzie możliwe ogrzewanie domów węglem lub drewnem pod warunkiem zainstalowania kotła 5 klasy, a więc kotła o emisji 40 mg/m3. Oczywiście inne rozwiązania: ciepło z miejskiej sieci, gaz, pompy ciepła, prąd też byłyby dozwolone. Nie chodzi zatem o zakaz ale o ucywilizowanie praktyk grzewczych Małopolan i wyeliminowanie z użytkowania najbardziej kopcących pieców i kotłów.
Niestety, jak pokazują doświadczenia ostatnich lat oferowanie samych dotacji nie wystarcza. Po pierwsze, tempo wymian jest niewystarczające. Za przykład może posłużyć rok 2014, kiedy to dzięki dotacjom z pieniędzy publicznych w Małopolsce zostało wymienionych około 3000 kopciuchów1, a w tym samym czasie na terenie województwa zainstalowano 13 000 kotłów o wysokich emisjach zanieczyszczeń2, niwecząc potencjalny efekt poprawy jakości powietrza. Przyznawanie dotacji bez przyjęcia regulacji skutkuje niweczeniem publicznych funduszy i nie daje nam nadziei na oddychanie czystym powietrzem w Małopolsce w najbliższych dziesięcioleciach.
1 Sprawozdanie z realizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego za 2014 r., Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków 2014
2 Dane na podstawie informacji przekazanych przez producentów kotłów na paliwa stałe.
Obecnie dostępne są dotacje dla mieszkańców, którzy chcą wymienić swoje stare kotły na systemy grzewcze bardziej przyjazne powietrzu. Oferuje je Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W przygotowaniu jest program Region Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma również udzielać wsparcia w tym zakresie.
Jakub