Petycja

Petycja

do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Kopciuchy w kujawsko-pomorskim do 2030 roku - stanowczy sprzeciw! Podpisz petycję!

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec propozycji zmiany uchwały antysmogowej w województwie kujawsko-pomorskim i wydłużenia terminu likwidacji tzw. kopciuchów - najbardziej zanieczyszczających powietrze kotłów i pieców aż do 2030 roku! Przedłużanie możliwości ich użytkowania aż o sześć lat to działanie przeciwko zdrowiu i życiu mieszkańców naszego województwa i skazywanie nas na wdychanie toksycznych i rakotwórczych wyziewów z domowych pieców. 

Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego zamierza osłabić uchwałę antysmogową odsuwając datę likwidacji „kopciuchów” aż do roku 2030!

Odroczenie wejścia w życie uchwały antysmogowej w żaden sposób nie pomoże rozwiązać problemu ubóstwa energetycznego mieszkańców województwa. Ogrzewanie za pomocą „kopciuchów” stanowi obecnie jeden z najdroższych sposobów ogrzewania. Tego typu kotły są nieefektywne i zużywają znacznie więcej opału niż urządzenia nowoczesne.

Odkładanie w czasie wejścia w życie uchwały antysmogowej jest działaniem nieuczciwym i niesprawiedliwym wobec setek tysięcy mieszkańców, którzy ogrzewają swoje domy w sposób niezanieczyszczający powietrza, setek tysięcy mieszkańców, którzy zrezygnowali z „kopciuchów” i dostosowali się do wymogów uchwały antysmogowej, wreszcie setek tysięcy mieszkańców, którzy liczyli na to, że z dniem 1 stycznia 2024 problem kopcących kominów w okolicy zostanie rozwiązany.

Planowana decyzja jest destrukcyjna dla zdrowia mieszkańców Bydgoszczy, Torunia i całego województwa. Każdego roku z powodu smogu w naszym województwie umiera KILKA TYSIĘCY OSÓB! Zezwolenie na działanie „kopciuchów” przez kolejnych sześć lat oznacza skazanie obywateli na oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem i poważne konsekwencje zdrowotne.


ZAPROTESTUJ, jeśli chcesz oddychać czystym powietrzem i podpisz petycję !

Oddaj głos PRZECIWKO osłabieniu uchwały i przeciwko „kopciuchom”! 

 

Uzasadnienie

Z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie przedwcześnie traci życie kilka tysięcy mieszkańców naszego województwa. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza są właśnie „kopciuchy”. Na zakaz ich użytkowania mieszkańcy kujawsko-pomorskiego czekali aż cztery lata, a osoby wykorzystujące tego typu kotły, mogły skorzystać z licznych dotacji na zainstalowanie nowego źródła ciepła, w tym nowoczesnych kotłów na węgiel, drewno czy pellet. Obecnie uchwała nie zakazuje używania węgla i drewna. Wymaga jedynie, by spalać je w efektywnych, niskoemisyjnych urządzeniach.

Nieskuteczna polityka władz publicznych, które od pewnego czasu zamiast wspierać, lekceważyły konieczność ograniczania zależności gospodarstw domowych od importowanych paliw kopalnych, doprowadziła do sytuacji, w której mieszkańcy województwa mają wybór pomiędzy bardzo drogim węglem lub śmieciami w mało efektywnych kotłach.


Biorąc pod uwagę, że proponowane zmiany w uchwale antysmogowej nie pomogą mieszkańcom w ciężkiej sytuacji związanej z wysokimi cenami paliw stałych (węgla, pelletu, drewna) i będą miały negatywny wpływ na jakość powietrza w regionie domagamy się odstąpienia od projektowanych zmian. Władze wojewódzkie powinny aktywnie wspierać nasze rodziny w poprawie efektywności energetycznej domów, gdyż stanowi to jedyny skuteczny sposób ochrony przed rosnącymi cenami energii.

 

 

1 119 / 1 000 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Dbajmy o nasze zdrowia. Smog nam nie pomaga.
Katarzyna
Jestem radnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego wybranym z listy KO i należę do klubu KO. Nie wyobrażam sobie, żeby Sejmik naszego województwa, zmienił decyzję i przedłużył możliwość trucia powietrza i narażania zdrowia mieszkańców, a wręcz skracania im życia. Mojej akceptacji dla takich działań nie będzie.
Jarosław
Podpisuję petycję, ponieważ odkąd zaczął się okres grzewczy, sąsiedzi w moim mieście, w Toruniu, palą w swoich kopciuchach śmieciami, które powodują brzydki zapach i smog oraz szary, brudny kolor dymu. Chcę oddychać czystym powietrzem a nie zabrudzonym i wdychać te nieczystości.
Ola
Mój dom znajduje się na osiedlu domków jednorodzinnych.Jest kilkanaście domów,w których pali się kotłami bezklasowym tzw.”kopciuchami”.To istny koszmar kiedy zaczyna się sezon grzewczy.Przy parametrach powietrze kiedy dym zalega między domostwami nie można wyjść na zewnątrz i w środku czuć swąd palonego miału. W sytuacji,która wymaga zdecydowanego działania górę bierze irracjonalne urzędnicze działanie. Jak żyć przez kolejne sześć lat w miejcu,w którym nie można oddychać? Zapraszam urzędników,aby zaczerpnęli”świerzego powietrza” na moim osiedlu. Może wówczas przyjdzie rozwaga i decyzje,które nie zawsze muszą współgrać z kalkulacją wyborczą.
Michał
Nie chcę wdychać tego świństwa.
Lukasz