Petycja

Petycja

do władz samorządowych Warszawy

Petycja o skuteczne działania antysmogowe w Warszawie

My, niżej podpisani, przyłączając się do postulatów inicjatywy antysmogowej Warszawa Bez Smogu, apelujemy o:

1. Podjęcie przez Urząd Miasta i podległe mu oddziały natychmiastowych działań zmierzających do przyspieszenia wymiany „kopciuchów” na terenie m.st. Warszawy.

Według szacunków Urzędu Miasta na terenie Warszawy znajduje się jeszcze ok. 15 tysięcy pozaklasowych kotłów na węgiel. Dotychczasowe działania zmierzające do ich wymiany są niewystarczające. W ciągu pierwszego półrocza 2020 r. złożono ok. 1000 wniosków o wymianę. Uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego zobowiązuje mieszkańców województwa do wymiany „kopciuchów” do końca 2022 r. Po 1 stycznia 2023 r. takie urządzenia grzewcze staną się nielegalne. Warszawa wciąż nie przykłada wystarczającej wagi tego problemu.

Urząd miasta powinien doprowadzić do likwidacji co najmniej 10 tysięcy kotłów w 2021 r. i 5 tysięcy w roku 2022. Konieczne jest zwiększenie budżetu na obsługę programu dopłat do wymiany kotłów (nowe etaty) oraz utworzenie systemu premiującego urzędników lub podwykonawców za przetworzenie określonej liczby wniosków. Dodatkowo niezbędne jest skierowanie szerokiej kampanii informacyjnej skoncentrowanej wyłącznie do właścicieli „kopciuchów” pokazującej zalety systemu dopłat i obowiązki prawne (uchwała antysmogowa).

2. Jak najszybsze podjęcie  przez Sejmik Wojewódzki uchwały zakazującej spalania węgla w gospodarstwach domowych na terenie Warszawy w trzecim kwartale 2023.

O taką uchwałę zgodnie z deklaracją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w lutym 2020 r. zabiega miasto. Jak najszybsze podjęcie uchwały wprowadzającej wejście w życie zakazu spalania węgla przyspieszy proces wymiany pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno.

1 709 / 2 000 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Zakaz spalania węgla w całej Polsce od dziś
Elżbieta
Dosyć smogu i trucia ludzi!
Kinga
Jestem za poprawą jakości powietrza! NIE dla kopciuchów!
Agata
Ratujmy nasze zdrowie!
Marzena
Zgłaszam petycje w sprawie złego stanu powietrza w moim rodowitym mieście Warszawa,jak również w dużych miastach Polski.Jakosc powietrza do życia nie jest dobra,jest bardzo Zła.Mam problemy oddechowe i jak również wielu ludzi choruje i umiera ze względu na smog wywołany spalaniem węgla cieplarnianego do wykorzystywania energetyki w Polsce.Mieszkalem jakiś czas na wyspie Hiszpańskiej tam jakość powietrza w całym roku jest na dobrym poziomie ze względu na powietrze morskie,które rozwiewa smog wywołany CO2.Jedynym sposobem uratowania ludzi,fauny,flory oraz ekologii Polski jest oczyszczanie powietrza, wybudowaniu i używaniu wiatraków wiatropylnych w ciągu całego roku jak to jest na Majorce, naturalny wiatr rozwiewa zle powietrze.Prosze wziąć pod uwagę i działać wspólnie razem,jeśli chcemy wszyscy dobrze żyć w obliczu pandemii.Pozdrawiam
Oskar